راهکار هایی برای بهبود اختلال اوتیسم
جولای 5, 2020
علت بروز اوتیسم
جولای 5, 2020

اختلال شدید و مستمر در 3 حوزه تعامل اجتماعی متقابل – ارتباطات و الگو های رفتاری – فعالیت ها و علایق است که قبل از 3 سالگی قابل تشخیص بوده و ارزیابی های لامز جهت تشخیص آن شامل موارد زیر است :

ارزیابی روابط اجتماعی: ضعف در روابط اجتماعی یکی از مهم ترین مشکلات این کودکان است. وابستگی معمول نسبت به پدر و مادر و سایر افراد دیده نمی شود. این کودک از نگاه کردن به چشم دیگران ( حتی والدینشان ) اجتناب میکنند. آنها حتی از حرکات ، اشاره ها و حالات چهره برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده نمی کنند، ممکن است واقعا احساس اضطراب جدایی نکنند. ناتوانی در بازی با همسالان و پیدا کردن دوست مهشود است. کاردرمانی نقش بسیار مؤثری در درمان مشکلات ارتباطی این کودکان دارد.

ارزیابی گفتاری: نقایص و انحرافات عمده در رشد زبان از جمله تاخیر در رشد زبان از خصوصیات این اختلال است. این کودکان ممکن است کلمه ای را یک بار استفاده کرده سپس تا یک هفته یا یک ماه یا سال ها محددا از آن استفاده نکنند. مشکلات یا تاخیر در صحبت کردن کودکتان را میتوانید با گفتار درمان مطرح کنید. آزمایش شنوایی نیز لازم است. بیشتر بچه های اوتیسمی ، درنهایت صحبت خواهند کرد اما دیرتر به حرف می آیند. کودکان اوتیسمی ممکن است آواز بخوانند یا مانند ربات ها حرف بزنند، در واقع همه این کودکان بدون فهمیدن مطاب خواندن آنها را یاد میگیرند. گفتار درمانی نقش بسیار مؤثری در درمان مشکلات کلامی این کودکان داد.

رفتار های قالبی : این کودکان اغلب دور خود می پیچند، با دست می کوبند، اشیا را ردیف کرده و به اشیای بی جان وابستگی پیدا میکنند. ین کودکان نبست به انتقال و تغییر مقاومند.

بی ثباتی خلق و عاطفه: برخی از کودکان اوتیسم دچار تغییرات ناگهانی خلق می شوند ( مانند حملات گریه یا خنده بی دلیل )

ارزیابی آزمایشگاهی : هیچ آزمایش پزشکی برای تایید تشخیص این افراد وجود ندارد. اما آزمایش هایی برای رد مشکلاتی که مربوط به اوتیسم نیست ، لازم است قبیل : آزمایش شنوایی ، آزمایش گفتاری ، آزمایش رشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *